- Joined
- Jul 16, 2008
- Messages
- 22,767
- Points
- 113
huihong :
![]()
first time try this fish fillet (pack of 11), ok la taste not bad, just that the fish meat not much, next time I'll stack 3 fillets.
cheese is Emborg Red Cheddar,
bun is sunshine bread wholemeal burger bun
sauce is heinz mayo + chopped gherkins + the gherkin juice and smoked paprika.
I believe that 1 x fish fillet is more value-for-money than the kid's portion of Fillet-O-Fish now sold at McDonalds. Did they put it in a clothes dryer to shrink it by 1/3?I think one layer of fish is ok. 2 is overdoing it.
It is well worth the effort if preparing for the entire family and maid. There is certainly cost savings and the portions are generous compared to eating out.how much this cost compared to McD Fish Burger? how much time wasted to prepare before can eat? Life can be so much efficient and cost-effective .... its a choice what is worth to sacrifice and pay to eat.![]()
Mos Burger makes the best burgers, but more expensive.
But they quality is there, and Mos Burger does not need to do much advertising or promotions like McDonalds or other fast food joints, to retain customers.
paiseh man................i never eat Mos Burger or Carl's Junior before...............![]()
I assume it takes maybe 1-1.5hours to prepare and cook per meal.My family makes our own hamburgers, chicken and fish fillet burgers besides steaks, nasi lemak, chicken rice, laksa, mee pok/mee kia etc. at home. We save lots of money while churning out healthier, less oily and far more generous servings, while having fun preparing these meals. Even my helper enjoys the whole experience and loves tucking into the final version of those dishes in the comfort of our home.
We purchase the ingredients during weekend trips to the wet market and FairPrice/Giant. Our maid provides much needed support in the kitchen while the rest of us chip in like at any family activity, even though I am the main cook.I assume it takes maybe 1-1.5hours to prepare and cook per meal. Then the cleaning Before that must but the ingredients. At least another 1-2 hours wasted in shops.
![]()
My family walks over to the nearby Carl's Junior at King Albert Park at times
i thought prices would be much higher ??